pouták
publikován 3.4.11 10:00 | autor Městská knihovna | zobrazeno 20062x

ČTENÁŘ ROKU 2011

 

V rámci kampaně Březen - měsíc čtenářů se naše českolipská knihovna podobně jako řada jiných přihlásila k projektu Čtenář roku. Prostřednictvím této, řekněme, soutěže, bychom rádi založili tradici - oceňování nejlepších, nejaktivnějších čtenářů. Naším cílem je posílit společenský význam a prestiž četby a ocenit ty, kteří služeb knihoven nejvíce využívají.

Základním a hlavním kritériem soutěže bylo dosažení počtu výpůjček (po odečtení časopisů a novin), což se nám v počátku tak úplně nezdálo - kvantitativní ukazatel..., že zrovna ten by nás měl přivést ke čtenáři roku? Výpůjční protokol nám však prozradil, že mezi uživateli naší knihovny jsou velmi zdatní (co do počtu) a velmi nároční (co do titulové nabídky) čtenáři, které stoji za to zmínit i ocenit. Čtenářkou roku 2011 byla posléze vyhodnocena paní Světla Půčková, která si v roce 2010 vypůjčila 537 knih! Pro uspokojení svých čtenářských potřeb využívá oddělení beletrie i naučnou literaturu i některé pobočky knihovny, příležitostně navštěvuje přednášky pořádané knihovnou a pravidelně se účastní i cvičení pro seniory, které probíhá každý týden na naší pobočce Špičák. Při slavnostním předání ceny starostkou města Česká Lípa se upřímně vyznala ze své lásky k četbě a později pak volně recitovala ukázky z děl různých autorů.

Vzhledem k tomu, že jsme se přihlásili k tomuto celostátnímu projektu, naše čtenářka byla automaticky nominována do krajského kola. Přestože se v krajském měřítku objevili další čtenářští matadoři, naše paní Půčková je se svým čtenářským kontem nechala lehce za sebou a ve čtvrtek 31.3.2011 byla v Krajské vědecké knihovně v Liberci vyhlášena Čtenářem roku Libereckého kraje. Z rukou náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Ing. Lydie Vajnerové převzala kromě diplomu a knižních cen i dárkový poukaz na nákup knih v hodnotě 2000,-Kč od Svazu knihovníků a informačních pracovníků, který je vyhlašovatelem zmíněné soutěže i celostátní kampaně Březen - měsíc čtenářů.

I když dětští čtenáři těžko mohou konkurovat takovým výkonům dospělých čtenářů, přesto jsme v rámci našeho městského kola ocenili aktivní uživatele knihovny i v této věkové kategorii. Čtenářem roku oddělení pro děti a mládež v knihovně na náměstí T.G.Masaryka byl vyhlášen Martin Gabriel a za naši pobočku na Špičáku získala toto ocenění Barbora Zákutná. Jak se později ukázalo, oba jsou ze stejné školy i třídy!

I když jsme zpočátku měli o celém projektu pochybnosti, ukázalo se postupně, že díky takovému „klání" poznáme řadu zajímavých osobností, pro které je četba každodenní samozřejmostí, bez níž by jen těžko mohli být. Na druhou stranu jsme si uvědomili, že pro naše uživatele je velmi potěšující, když si jejich vztahu k četbě všimneme a navíc je ještě za to odměníme. Do Liberce na krajské vyhodnocení například přijela i celá rodina se svým nominovaným synem...

Chcete-li příště uspět Vy, honem začněte číst, je tu velká konkurence!

 

Kontakt

Městská knihovna

Česká Lípa,
příspěvková organizace
nám.T.G.Masaryka 170
470 01 Česká Lípa

IČO 00360171
Tel. 487883444
Fax 487522975
e-mail: info@knihovna-cl.cz

Akce knihovny

 Pro děti

Čtení

 Pro školy

Pro dospělé

Cvičení 

 VU3V

září 2023
TPoÚtStČtSoNe
35
1
2
3
36
4
5
6
7
8
9
10
37
11
12
13
14
15
16
17
38
18
19
20
21
22
23
24
39
25
26
27
28
29
30
Vyhledávání
Vyhledávání
Přihlásit se k odběru E-zpravodaje
(antispam)
Nejlepší knihy dětem
Čtení pomáhá

Městská knihovna Česká Lípa - půjčování knih, časopisů, map, atlasů, průvodců a audiokazet, webmaster: reditel@knihovna-cl.cz

©2013 | Powered on bubilegCMS v4.10L | Best in Mozilla Firefox Google Chrome